LİMAN VE TERSANE
ÇANAKKALE LİMAN İŞLETMESİ SAN. VE TİC A.Ş

ÇANAKKALE LİMAN İŞLETMESİ SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından 29.05.2004 tarihinde temeli atılan Çanakkale (Kepez) Limanı’nın üst yapı inşaatı, 23.11.2005 tarihinde, KOLİN İnşaat tarafından tamamlanmış ve 02.12.2005 tarihinde Yap-İşlet-Devret modeliyle 29 yıl süre ile işletmeye alınmıştır.

Sahip olduğu ISPS Kod (Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenliği Kodu) ve Kıyı Tesisi İşletme İzin Belgesi kapsamında;

  • Feribot, Yüksek Hızlı Yolcu, Kruvaziyer Gemi
  • Genel Kargo Gemisi
  • Dökme Yük Gemisi
  • Petrol / Ürün Tankeri
  • Kimyasal Tanker
  • Ro-Ro Gemisi
  • Konteyner Gemisi ve
  • Gas-Free olmak şartıyla ve kargo tanklarının soğutulmasına yönelik amonyak (NH3) ikmali yapmak üzere LPG Gemileri
  • Çanakkale (Kepez) Limanı’na yanaşabilmekte olup konumu ve hizmet çeşitliliği ile birlikte ithalat, ihracat ve dâhili kabotaj yüklerinin uygun fiyatlarla elleçlenmesine imkân sunan Çanakkale (Kepez) Limanı; akaryakıt tankerinden genel kargo gemilerine, Ro-Ro gemilerinden kruvaziyer gemilerine kadar neredeyse her türde gemiye hizmet vermektedir.

2 km’lik “liman özel yolu” ile doğruca Çanakkale – İzmir ve Çanakkale – Bursa çevre yoluna bağlanan liman, 30.000 m2’lik açık depolama sahası ve toplam alanı 3.000 m2 olan ve iki bölümden oluşan yatay deposu ile ihracat ve ithalat rejimleri ve dâhili kabotajda genel ve dökme yükler için elleçleme, terminal ve ardiye hizmetlerini sunmaktadır.

Bununla birlikte minimum 8,5 m. ve maksimum 28 m. derinliğe sahip olan 214 m. uzunluktaki liman iskelesi, Panamax gemilerin (60 bin ila 80 bin ton kapasiteli gemiler) yanaşmalarına da elverişli durumdadır.

Aynı zamanda “Çanakkale’nin Deniz Hudut Kapısı” durumdaki liman, kruvaziyer gemilere sunduğu hizmetlerle de bölge turizmine katkı sağlamaktadır.

Limancılık hizmetlerinin yanında, terminal içerisinde yer alan ve Türkiye’nin en büyüğü durumunda olan Atık Kabul Tesisi ile Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemiler ile limana uğrak yapan gemilere sağlanan atık alım hizmetleri sağlanmaktadır. Anılan tesis, hem teknoloji hem de büyüklük anlamında Avrupa’nın da sayılı tesisleri arasında yer almakta olup aynı zamanda Avrupa Atık Tesisleri Birliği ‘EUROSHORE’ un üyesidir. Bu kapsamda 2015 yılında liman tarafından hizmet verilen 1000 gemiden 250 bin metreküp atık toplanmıştır.

Limancılık faaliyetleri kapsamında ise yıllık 1 milyon ton dökme/genel yük ve 100 bin TEU konteyner elleçleme kapasitesi bulunan limanda 2015 yılında 187 bin ton dökme ve genel yük elleçlenmiş olup bunun yanında limana uğrak yapan 76 kruvaziyer gemisiyle 21 bin 227 yolcu ziyarette bulunmuştur.

Hem yük hem de yolcu gemilerine sunduğu hizmetler kapsamında, limanın bugüne kadar ağırladığı en büyük yolcu gemisi 294 m. boyunda, en büyük yük gemisi ise 278 m. boyundadır.

2016 yılında gerçekleştirilen yatırımlar kapsamında; gemilerden atık toplama faaliyetlerinin arttırılması için toplam hacmi 2100 m3 olan 4 adet depolama tankının inşası tamamlanmış olup yılbaşında 4 bin tonluk bir atık alma gemisi daha Singapur’dan ithal ederek gemi filosuna eklenmiştir. Böylelikle atık alma gemileri filosu, toplamda 10.561,80 deadweight tona yükselmiştir.

Belirtilen hizmetlere ek olarak 2015 yılı son çeyreğinde gemi işletmeciliği faaliyetlerini de başlatan Çanakkale Liman İşletmesi, Malta bayraklı biri 17 bin tonluk, ikisi 26 bin tonluk 3 adet kuru yük gemisinin işletmeciliğini yapmaktadır.

2016 yılında yürütülen çalışmalar kapsamında ‘KOLİN 4’ isimli akaryakıt tankerine çevrilmiş olup konu gemi ile ve limanda tesis edilen boru hattı vasıtası ile limana uğrak yapan ve Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilere ihrakiye olarak transit akaryakıt teslimi çalışmaları başlatılmıştır.Fotoğraflar
DİKİLİ LİMAN VE TURİZM İŞLETMELERİ TİCARET A.Ş

Dikili Limanının iskele tadilat ve onarımı 2000 yılında tamamlanarak 9 metre genişlikten 15 metre genişliğe, 72 metre uzunluktan 132 metre uzunluğa yükseltilmiş takiben Özelleştirme İdaresi tarafından 10.11.2003 tarihinde Dikili Liman ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş.’ye devredilmiştir.

Dikili Limanı; barınma, yükleme-boşaltma, terminal hizmetleri, kılavuzluk, römorkaj, palamar, gemilere su verme, atık alma, yolcu salonu işletmeciliği, I.S.P.S. kapsamında güvenlik hizmeti, liman sahası dışında kapalı alan depolama gibi hizmetler vermektedir. Yeniden düzenlenen yolcu salonu, gümrük müdürlüğü, gümrük muhafaza amirliği, sahil sağlık teşkilatı ve deniz polisi işlemlerinin hızlı ve çok kısa sürede yapılabilmesi için acentelerin çalışabileceği özel bilgisayar donanımlı ofislerin yer aldığı idari binalarda hizmet verilmektedir.

Limanda, gemilerden katı atık alımı ve su servisi de verilmektedir. En üst teknolojiyle donatılan ve standartlara uygun hizmet kalitesini kendisine prensip edinmiş olan limanda; dökme, torbalı ve paletli yüklere hizmet verilmektedir.

İşletme, yatırımlar sonucunda ithalatçı ve ihracatçı firmalar için liman sahasına 4 km uzaklıkta bulunan kapalı depo ve antrepo (31.500 m2), açık stok sahalarında 22.500 m2’ye yükseltilmiştir. Depolarda stoklama ve paketleme hizmetleri Dikili Liman tarafından yapılmaktadır. Limanda tahmil ve tahliyesi yapılan yük çeşitleri; altın madeni, ayçiçek, buğday, bentonit, dolamit, gübre, kanola tohumu, kil, kömür, mermer, nitrat, perlit, magnezit, seramik, taş/kuarts ve undan oluşmaktadır.

Şirket gücünü yatırımcı yönünden ve güçlü grup yapısından almaktadır. Sağlanan kara ve lojistik desteğiyle sektörde iyi bir yer edinmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde bitkisel gıda ithalat ve ihracat izinleri alınmıştır. Bu izinlerin alınmasının ardından limanın su derinlikleri artırılmış ve gerçekleştirilen pazarlama faaliyetleri sonucunda gübre, ayçiçeği, kanola tohumu, keten tohumu, kömür, seramik, un, buğday gibi ürünlerin limandan başarıyla ithalat ve ihracatı başlatılmıştır.Fotoğraflar
SEFİNE DENİZCİLİK TERSANECİLİK TURİZM SAN. VE TİC. A.Ş.

Hizmetler ve Kalite

Yalova'da 140.000 m2 alan üzerinde faaliyet göstermekte olan tersanemiz, mevcut tesisleri ve ekipleri ile her türlü dizaynı geliştirebilmekte, sorunsuz anahtar teslim işçiliğiyle geniş bir yelpazede müşterilerine en doğru ve en hızlı hizmeti vermektedir.

Yatırım ve Finans

Tersanemiz, finansal açıdan çok büyük projelere imza atmakta ve ihtiyaç dahilindeki yeni yatırımlarına sorunsuz şekilde devam etmektedir. Finansal yapısından aldığı güçle müşterilerine çok avantajlı modeller sunabilmektedir.

Yeni İnşa

2 adet 13,000 DWT'lik Genel Maksatlı Yük Gemisi, 4 adet 80 araçlık feribot, 2 adet yüksek işçilik kalitesi gerektiren alüminyum Arama Kurtarma Botu, 2 adet Balık Çiftliği Dubası, 1 adet 16,500 DWT'lik Genel Maksatlı Yük Gemisi, 1 adet 24,000 DWT Genel Maksatlı Yük Gemisi, 1 adet 60 ton çeki gücünde Traktör Tip Römorkör, 1 adet 50m Açık Deniz Tipi Çapa Elleçleme Römorkörü, 1 adet 24,000 DWT Genel Maksatlı Yük Gemisi, 1 adet 70 araçlık Feribot, 1 adet 200 ton çeki gücünde Acil Müdahale Arama ve Kurtarma Gemisi, 1 adet 3000 m3 Canlı Balık Taşıma Gemisi ve 1 adet 38 araçlık feribot, 1 adet 25 araçlık feribot, 1 adet 40 araçlık feribot, 1 adet 150 araçlık feribot ve 1 adet 200 araçlık feribot  başarıyla teslim edilmiştir.

1 adet 150 araçlık feribot ve 1 adet 200 araçlık feribot denize indirilmiş, liman ve deniz test süreçleri devam etmektedir.

1 adet 290 araçlık feribot için İtalyan firma ile kontrat imzalanmış ve 2017 Mart ayında sac kesimine başlanması planlanmaktadır.

Savunma Sanayi Müşteşarlığı tarafından açılan 2 adet Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu, 1 adet Denizde İkmal ve Muharebe Destek Gemisi ihalelerine teklif verilmiş, ihalelerle ilgili olarak İdare’nin nihai kararı beklenmektedir. Ayrıca, 3 adet Çok Maksatlı Açık Deniz Römorkörü ihalesi için teklif hazırlama çalışmaları devam etmektedir.

Kuru Havuz

240 x 42 x 9 m ölçüsünde bölgesinin en büyük kuru havuzlarından biri olan kuru havuzumuzda “Big Panamax” boyutundaki gemilere dek havuzlayabilme olanağı, avantajlı ve rekabetçi fiyat politikası, süratli ve zamanında iş teslimi, altyapı, kapalı atölye ve geniş imkanları ile her tür hizmeti müşterisine sunmaktadır.

Kapasite Bilgisi

24,000 ton yıllık çelik işleme kapasitesi, 40,000 DWT gemi inşa tonaj kapasitesi, 25,000 DWT'lik 2 gemiyi eş zamanlı olarak inşa edebilme olanağı sunmaktadır.Fotoğraflar
TEOS MARİNA İŞLETME VE TİC. A.Ş

2010 yılı Haziran ayında İzmir/Seferihisar - Sığacık'ta faaliyete geçmiş marina işletmesi olan Teos Marina; karada 59.000 m2, denizde ise 77.000 m2 alanda kurulmuştur. Teos Marina, Seferihisar'a karayolu ile 5 km, İzmir il merkezine 40 km, Adnan Menderes Uluslararası Havalimanı'na 50 km mesafede bulunmaktadır.

Tarihi Sığacık Kalesi ve Teos Antik Kenti hemen yanı başında olmakla beraber; Çeşme, Kuşadası, Efes Antik Kenti, Bergama ve Meryem Ana gibi pek çok turistik cazibe merkezlerine yakın mesafede olması nedeniyle avantajlı bir konuma sahiptir. Türkiye’nin ilk Cittaslow kenti seçilen ve gelişirken yerel kimliğini koruyan Seferihisar’da olması da önemlidir.

UDHB (Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı) yap işlet devret modeliyle inşa edilmiş Teos Marina, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 5 çıpalı marinaları arasında yer almaktadır. Denizde 480, kanal rıhtımında 30, çekek yerinde ise 80 tekne kapasitelidir. Teos Marina'da 9. 150 m2 kapalı alan içinde 40 ticari ünite, 50 yatçı deposu ve 6 adet teknik atölye bulunmaktadır.

TYHA (The Yacht Harbour Association) 5 Altın Çıpa, IMCI (International Marina Certification Institute) 5 Mavi Yıldız, UDHB (Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı) tarafından 5 çıpa ve Mavi Bayrak Ödülü sahibidir. Doğal korunaklı liman özelliği sayesinde tekne sahipleri tarafından özellikle tercih edilmektedir.

Çevrede tekneyle 10 deniz mili mesafede günlük ya da konaklamalı olarak gidilebilecek ve yüzülebilecek çok sayıda koylar bulunması, ayrıca plajlara, kaplıca ve sıcak su kaynaklarına yakınlığı önemli avantajları arasındadır. Ayrıca, hafta sonları Teos plajları, Sığacık Kale içinde kurulan otantik Pazar ve Teos Marina alışveriş merkezinin Ege’nin her yerinden ziyaretçiler tarafından rağbet görmektedir. Yaz aylarında yapılan Samos feribot seferleri ile Teos Marina’dan Samos’a ulaşım 2 saat mesafededir.

Rüzgar türbinine bağlı olarak marina içerisindeki durgun suyun devir daimini sağlayan çevreci sistem ilk kez Teos Marina'da kullanılmıştır. 24 saat kesintisiz su, elektrik, sanitary üniteleri (tuvalet, duş, bulaşık yıkama yeri), engelliler için sanitary üniteleri, çamaşırhane ünitesi, ücretsiz uydu TV bağlantısı, İnternet (Wi-fi), depo kiralama hizmeti, kapalı garajlar, marina içi ulaşım için elektrikli araç, 207 araçlık otopark, 2 helikopter pisti gibi genel hizmetleri de mevcuttur.

Ayrıca Teos Marina’da çevreci anlayış ile elektrik ve su tasarrufu sağlayan sensörlü donanım, organik ve inorganik atıkları ayrıştırma için ayrı çöp kutuları ve çevre dostu ürünler kullanılmaktadır.

Göztepe Yat Yelken Kulübü ile birlikte çocuklara denizi ve denizciliği sevdirmeyi amaçlayan yelken eğitimi programları sunulmaktadır. Ayrıca içindeki 2 ayrı oyun alanı ile çocuk dostu bir marinadır.

Bünyesindeki MARBEL Kültür & Sanat Merkezi’nde haftanın 7 günü açık resim sergisi ve atölye alanı ile sanata ve sanatçıya önem verdiğini kanıtlar niteliktedir. 

2016 yılsonu itibari ile toplam 376 tekne bulunmaktadır. Yıl içerisinde, 696 yelkenli tekne ve 442 motor yat olmak üzere toplam 1.138 tekneye hizmet verilmiştir. 2016 yılsonu itibari ile denizde %71 ve karada %18 doluluk oranına sahiptir.

Teos Marina, etkinlikleri ve sosyal sorumluluk projeleri, yelken yarışları, gezi etkinlikleri ile denize, yelkene gönül vermiş tekne sahiplerini bir araya getirerek sektörde öne çıkan bir marina olmuştur. Teos Marina’da ayrıca yeni tekne sahiplerinden isteyen müşterilere ücretsiz 10 saat yelken eğitimi verilmektedir.

Teos Marina, faaliyete başladığı tarihten itibaren müşterilerine uygun ücretlerle kaliteli hizmet sunmayı hedeflemiş; hizmet kalitesi konusunda uluslararası kalite standartlarına ulaşmış ve bunu TYHA’dan 5 aktın çıpa, IMCI’dan 5 mavi yıldız, TÜRÇEV’den Mavi Bayrak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 5 çıpası ile belgelemiştir.

Teos Marina 2017 ve sonrasındaki yıllar için mevcut kalite standartlarında doluluğu %90'ların üzerine taşımayı ve doluluğu oluşturan teknelerin ortalama m2'sini minimum 50 m2'ye yükseltmeyi hedeflemektedir. Marina doluluğu ile doğru orantılı şekilde gelişmeyen marina alışveriş merkezini daha canlı hale getirmek için pazarlama çalışmalarını artırmak ve sakin şehir dokusunu bozmadan Teos Marina'nın kalite standartlarına uygun bir yaşam merkezi haline getirmek de öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır.Fotoğraflar