İNŞAAT TAAHHÜT
KOLİN İNŞAAT TURİZM SANAYİ VE TİCARET A.Ş

40 yıllık köklü bir geçmiş...

40 yıldır bu sağlam temellerin üzerinde yükselen Kolin, altına imzasını attığı her yatırımın, Türkiye’yi ve ülkemiz insanını temsil ettiği bilinciyle başarılı hizmetlerini birçok farklı sektöre yayarak, istikrarlı bir şekilde büyüyor ve bu sayede ülkemizin gelişiminde etkin bir rol oynuyor; sosyal ve ekonomik kalkınmamıza, refahımıza önemli katkılarda bulunuyor...

Kolin, hızla gelişen Türkiye'nin altyapısının kurulmasında, geliştirilmesinde ve bu sayede daha kaliteli bir yaşama ulaşılmasında, inşaat sektörünün üstlendiği rolün bilinciyle çalışıyor. Sektörün dünya çapında bir oyuncusu niteliğiyle de değişen dinamiklere optimum çözümleri sunmak adına, sürekli olarak teknolojisini yeniliyor; bilgi birikimini ilerilere taşıyor. Öğrenmek, araştırmak, geliştirmek, yenilenmek ve bu birikimleri en uygun koşullarda hayata geçirmek, Kolin’in temel hedefleri arasında yer alıyor...


Türkiye’de ve Dünyada Kolin

Kolin İnşaat, Çanakkale'den Gümüşhane'ye, Trabzon'dan Şanlıurfa’ya, İzmir'den Artvin'e kadar Türkiye'nin dört bir yanında birçok karayolu, demiryolu, metro, liman, konut, endüstriyel tesis, sulama ve baraj projeleri gerçekleştiriyor.

Sektördeki çalışmalarını Türkiye ile sınırlı tutmayan Kolin, sağlam ve istikrarlı bir grafik çizerek dünya çapında da tercih edilen, başarılı ve güvenilir bir marka olarak öne çıkıyor. Libya'dan Azerbaycan ve Uganda'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada faaliyetlerini sürdüren Kolin İnşaat Bakü/Azerbaycan, Libya/Tripoli, Uganda/Kampala, Cezayir/Cezayir, Suudi Arabistan Krallığı/Al-Khobar ve Kuveyt/South Al Mutlaa’da bulunan yurt dışı ofisleriyle hizmetlerine kolay ulaşım fırsatı sağlıyor ve etki alanını dünya geneline yayıyor.

Kolin otoyol, karayolu, köprü, viyadük, demiryolu, metro, hızlı tren, tünel, liman, baraj, modern sulama sistemleri, arıtma sistemleri, su nakil hatları, taşkın koruma yapıları, endüstri kompleksleri, tamir ve bakım atölyeleri, boru hatları yapımı, toplu konut, otel, hastane, ofis binaları ve askeri tesisler, bina-konut projeleri, enerji, haberleşme ve taşımacılık projelerine kadar uzanan geniş bir yelpazede birçok projeye imza atıyor.

İnşaat sektöründe farklı uzmanlıklar, deneyim ve birikim gerektiren bu hizmetler, gruba bağlı şirketlerin çalışmalarıyla da destekleniyor. Bu şirketler birbirinden farklı alanlarda pek çok projeyi gerçekleştirebilme yeteneklerini, verimlilik ve kalite anlayışıyla birleştirerek çalışmalarını sürdürüyor ve bu özellikleriyle hem kendi sektörlerinde hem de inşaat sektöründe fark yaratıyor.


Ulusal ve Uluslararası Standartlarımız

Kolin İnşaat, tüm çalışmalarını ulusal ve uluslararası kalite, çevre ve güvenlik yönetmeliklerine göre sürdürüyor. Bu çalışmaların her aşaması, şirket yetkililerinin yanı sıra bağımsız kuruluşlarca da denetleniyor. Sistemli ve sürekli takiple gerçekleştirilen bu denetimler, şirketin “çevre, sağlık ve güvenlik” konularındaki değişmez politikaları doğrultusunda sürdürülüyor.

Kolin, inşaat sektöründe “ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi”, “ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi” ve “OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi” sertifikalarını aynı anda alan ilk şirket olma özelliğine sahip bulunuyor. NATO Güvenlik Belgesi, Limitsiz Müteahhitlik Karnesi ve Uluslararası Müteahhitlik Karnesi de Kolin’in sahip olduğu ayrıcalıklı belgeler arasında yer alıyor.


İstikrarlı ve Sürdürülebilir Bir Büyüme

İstikrarlı bir biçimde büyümeyi sürdüren Kolin İnşaat, her yeni projeyle birlikte teknik yeterlilik ve kapasite kullanımını da arttırıyor.

Ağırlıklı olarak inşaat, makine, elektrik, çevre mühendisleri, mimarlar ve teknisyenlerden oluşan insan kaynaklarımız, kaydedilen büyümeye paralel olarak devamlı bir artış gösteriyor. Yüksek nitelikli bu kaynağımız, bir başka ifadeyle “bizim için son derece değerli olan bu hazinemiz” sayesinde, son 5 yıl içerisinde sektörümüzün en iyi şirketleri arasında gösteriliyoruz ve bu özelliğimiz bizim en önemli rekabet üstünlüklerimizden biri oluyor.


Üstün Mali Güç Dünya Çapında Kredibilite

1977 yılında kurulduğundan bu yana yüzlerce başarılı projeye imza atan Kolin İnşaat, uluslararası müteahhitlik otoriteleri açısından en saygın dergi kabul edilen “Engineering News Record Magazine" tarafından belirlenen “The Top 250 Global Contractors” (Dünyanın En İyi 250 Müteahhitlik Firması) listesinde 240. sırada yer alıyor.

Hızla değişen piyasa koşullarında, dünya çapında ortaklıklara hazır olan Kolin, ileri derecede yetkinliği ve mali gücü sayesinde sektörünün uluslararası klasmanında yer alıyor.

Kolin, sağlam finansal yapısıyla dikkat çekiyor ve ulusal pazarda olduğu kadar uluslararası finans piyasalarında da “mali gücü yüksek bir şirket” olarak değerlendiriliyor.

Büyük bankalar ve finans kuruluşları ile uzun vadeli ortaklık ve işbirliği anlayışına dayalı ilişkiler geliştirmekte olan Kolin İnşaat, farklı ölçeklerdeki projelerine ulusal ve uluslararası kuruluşlardan en iyi koşullarda finans desteği sağlayabilecek kredibiliteye sahip bulunuyor.

Şirketin finansman sağladığı ve işbirliği içerisinde olduğu uluslararası kuruluşlar arasında Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası (EIB), İslami Kalkınma Bankası, Abu Dhabi Kalkınma Fonu, Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Arap Fonu (AFSED), Uluslararası Japon İşbirliği Ajansı (JICA), Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Kuruluşu (USAID), UNOPS ve Saudi Fund yer alıyor.

1998-2003 yılları arasında Dünya Bankası kredisi ile Türkiye'de 7 proje gerçekleştiren Kolin UNOPS, USAID, Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Arap Fonu (AFESD), İslam Kalkınma Bankası, GTZ Germany ABD Savunma Bakanlığı, Islamic Bank, Abu Dhabi Fonu kredileri ile de toplam 7 projeyi hayata geçirmiş bulunuyor.

Uzmanlık gerektiren büyük ölçekli alt ve üstyapı projelerini gerçekleştirme kapasitesi ile fark yaratan Kolin İnşaat, bugün yurt çapındaki taahhütlerinde “en çok yol yapım projesi olan inşaat şirketi” konumunda bulunuyor.Fotoğraflar
KOLSAN İNŞAAT OTOMOTİV SANAYİ VE TİC. A.Ş.

Kolsan A.Ş., uluslararası standartlardaki PVC tünel tipi drenaj borularının Türkiye’deki ilk üreticisidir.  1976 yılında kurulan Kolsan A.Ş., hazır beton, PVC tünel tipi (at nalı kesitli) drenaj borusu, su tutucu conta üretimi ve satışı alanlarında faaliyet göstermektedir. Uzun yıllardır sektöre liderlik etmesinin ardında güçlü altyapısı, bağlılık, kaliteye olan inanç ve hoşgörülü yaklaşım yatmaktadır. Şirket, TSE Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi, ISO 9001:2008 Kalite Güvence Belgesi sahibidir.

Uluslararası standartlardaki PVC tünel tipi drenaj borularının Türkiye’deki ilk üreticisi olan ve bugün sektörün öncüsü konumunda bulunan Kolsan A.Ş. %80 pazar payına sahiptir. 2016 yılı Kolsan A.Ş. için olumlu ve verimli bir yıl olmuştur. Yıl genelinde, plastik sanayi için oldukça düşük bir oran olan %1,5 fire oranı ile çalışılmıştır. Satın alınan yaklaşık 3 milyon TL’lik hammaddenin tamamı uygun kalitede tedarik edilmiş, sıfır hammadde red ve fire oranı sağlanmıştır. Personelin eğitimi için 14 adam/ saatlik bir efor sarf edilmiştir. Bu sayede personel kaynaklı arıza sayısı sıfır olarak belirlenmiştir. Ölçme ve iyileştirme faaliyetleriyle sürekli gelişimi ilke edinen şirket, müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını zamanında ve sorunsuz karşılamadaki başarısıyla %100 müşteri memnuniyetini yakalamıştır.


PVC tünel tipi drenaj boruları ve şev stabilizasyon hücreleriyle maksimum verim ve koruma

Kolsan A.Ş. tarafından üretilen PVC Tünel Tipi Drenaj Boruları, yapıları itibarı ile yeraltı ve yerüstü sularının drenajında mükemmel görev yapmaktadır. Kullanıldığı projelerde suların deşarj kanallarına aktarılması sağlanmakta, böylece yapının temelinin, altyapısının çökmesi engellenmektedir.

Bunun yanında ithal edilen küçük çaplı drenaj boruları ve şev Stabilizasyon Hücreleri ile eğimli arazilerdeki toprağın erozyon, heyelan gibi nedenlerle yok olması engellenmiştir. Kolsan A.Ş. ürünlerinin kullanıldığı belli başlı projeler • Ankara-Niğde Otoyolu • GAP • Bozüyük-Mekece Yolu İyileştirme Projesi • Gaziantep Çevre Yolu • Bursa Çevre Yolu • Artvin-Erzurum Yolu • Karadeniz Sahil Yolu Projeleri • Elazığ Anadolu Lisesi • Bulgaristan Otoyol şantiyesi • Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi • Kahramanmaraş Kılavuzlu Sulama İnşaatı • Derbent Barajı Yolu • Tekirdağ-Muratlı ile, Demir Yolları Şantiyesi • Umur Bey Barajı, • Saraçbendi HES Şantiyesi • Çine Barajı ve HES Projesi • Sarıyer İlköğretim Okulu • Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi • Nahçıvan Yol Şantiyeleri • Ankara-Pozantı Otoyolu Projesi •İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü  •İstanbul 3. Havalimanı


Kolsan Hazır Beton: Hazır betonda kalite sunan güvenilir bir tedarikçi

Kolsan; ilk olarak 1996 yılında “Kolsan Hazır Beton” adıyla Afyon’da hazır beton üretim ve satışına başlamıştır. 2010 yılında Eryaman’da kurmuş olduğu “Eryaman Hazır Beton Tesisi” ile Ankara’da müşterilerine çözüm ortağı olmaya başlayan firmamız, 2011 yılında faaliyete geçirmiş olduğu “Mamak Hazır Beton Tesisi” ile de hizmet ağını genişletmiştir. Keçiören-Tandoğan metro hattı projesi kapsamında hazır beton tedarikçisi olarak 2012 yılında “AKM Hazır Beton Tesisi”’ni faaliyete geçirmiş; yine Ankara’nın en önemli projelerden olan “Başkentray Projesi” hazır beton tedarikçisi olarak da  2016 yılında “Optimum Hazır Beton Tesisi”ni faaliyete geçirmiştir. Kolsan Hazır Beton yüksek müşteri memnuniyeti hedefi ve üstün hizmet anlayışı ile üretimin ilk aşaması olan malzeme teminini, betonun sağlıklı bir şekilde yerine ulaşımını, sahibi olduğu standartlarda beton teslimatını, tesislerin sistematik kontrol ve bakımlarını kapsayan tüm üretim sürecindeki profesyonelliği ile kalitesinin sürekliliğini sağlamaktadır. Özel hassasiyet gerektiren betonlarda, uzman kadrosu ile kaliteli üretim gerçekleştirmektedir. Şirket’in, dünya standartlarına uygun modern tesisleri bulunmaktadır. Kolsan Hazır Beton’un başarısının ardında; öncelikle güçlü bir grup yapısına sahip olması, genç ve dinamik insan kaynağı ve inovasyona verdiği önem bulunmaktadır. Bütün bunların getirdiği hız ve yaratıcılık Kolsan Hazır Beton’u güçlü ve sürdürülebilir kılmaktadır. Kolsan Hazır Beton faaliyette bulunduğu bölgelerde irili ufaklı birçok projenin hazır beton tedarik işlerini almış ve bulunulan taahhütler dâhilinde tümünü başarı ile gerçekleştirmiştir. Ankara’da Mamak, Çankaya ve Eryaman’dan, Pursaklar ve Kazan’a kadar; Afyon yöresinde Emirdağ ve Çay’dan Sandıklı’ya kadar önemli projelerde Kolsan Hazır Beton imzası bulunmaktadır. Şirket, bu bölgelerin pazar payı en yüksek ve en güçlü hazır beton kuruluşlarından biridir. Afyonkarahisar Merkez Karaaslan Mevkiinde 1 adet, Işıklar Mevkiinde 1 adet ve Kütahya istikameti olan Bayramgazi Mevkiinde 1 adet olmak üzere; toplam 3 adet taşocağıyla ve  800,00 Ton/saat agrega üretim kapasitesiyle, faaliyette bulunduğu bölgenin en önemli agrega üretici firmaları arasındaki yerini sağlamlaştırmıştır.

Dünya standartlarına uygun modern Kolsan Hazır Beton Tesisleri her bir tesis için minimum 120 m3/saat ve Ankara tesisleri için kurulu gücü 500 m3/saat üretim kapasitesine sahiptir. Bütün tesislerinde kurmuş olduğu TSE TS EN 206-1 normlarına uygun laboratuvar ile C12’den C40’a kadar muhtelif sınıflarda, sınıf mukavemetlerinin daima üstünde mukavemet güvencesini vermektedir.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) üyesi olan Kolsan Hazır Beton, Kalite Güvence Sistemi (KGS)’ne tabidir. Hem agregada hem de hazır betonda (TSE), agregada (CE) ve ayrıca (G) belgelerine sahip olan firmamız kalitesini tescillemiştir. Şirket, sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip etmektedir. Gerek sektörle alakalı bölgesel veya ulusal kongre, seminer ve eğitimleri gerekse yazılı yayınları takip ederek sektördeki gelişme ve yeniliklerden hiçbir zaman uzak kalmamaktadır.

Bununla birlikte, deneyimli işgücü, Ar-Ge ve inovasyon kabiliyeti ile faaliyette bulunduğu bölgelerde kalite öncülüğünü sürdürerek, kaliteyle özdeşleşen güvenilir tedarikçi konumunu pekiştirmeyi hedeflemektedir.Fotoğraflar