SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ
Doğankent Yüksekokulu Öğrenci Yurdu

Kolin İnşaat iştiraklerinden Akköy Enerji A.Ş. tarafından yapılmakta olan Giresun Üniversitesi Tirebolu Mehmet Bayrak Meslek Yüksekokulu Doğankent Veysi Akın Koloğlu Hizmet Binası’na ek olarak, ilçede yüksekokula devam eden öğrencilerin barınma sorununu ortadan kaldırmak amacıyla 240 kişi kapasiteli Doğankent Yüksekokulu Öğrenci Yurdu’nun yapımına başlanmıştır.

Bina; 1 bodrum kat, 1 zemin kat olmak üzere 6 kat olarak tasarlanmıştır. Her katta 3 kişilik 60 yataklı 20 oda bulunmaktadır. Yine her katta 40 m2’lik 2 adet çalışma ve dinlenme salonları, temizlik odaları ve öğrenci bavulları için depolar yer almaktadır.

Bir binada girişleri birbirinden bağımsız olarak planlanan, erkek öğrenci yurdu binanın sağ cephesinde, kız öğrenci yurdu ise binanın sol cephesindedir.

Binanın bodrum katında ise ayrı ayrı çamaşırhane, mescit, personel soyunma-giyinme odaları, depolar, kalorifer dairesi, bilgi işlem odaları ve sığınak bulunmaktadır.

Manisa Kırkağaç Yüzbaşı Tevfik Bey İlkokulu

Manisa ili Kırkağaç ilçesinde toplam alanı 4200 m2 olan Bodrum + Zemin + 3 kat olarak planlanan projede 30 derslik, 2 Fen ve Teknoloji Laboratuvarı, voleybol/basketbol sahası bulunmaktadır.

Ayrıca ana binaya ek olarak 2 sınıflı bir ana okul inşa edilecektir. Projenin 2017-2018 eğitim öğretim yılında hazır olması beklenmektedir.

Giresun Tarihi Konak Restorasyonu

İştiraklerimizden Akköy Enerji A.Ş.’nin, sosyal sorumluluk anlayışımız doğrultusunda hayata geçirdiği projeler arasında Giresun Merkez, Hacıhüseyin Mah. Fevzi Çakmak Cad. No: 73’de bulunan tarihi konağın röleve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları da yer alıyor.

Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun kararı ile belirlenen kriterler doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayı, 2013 yılında tamamlayarak, kurula teslim etmiş bulunuyoruz.

Ayrıca Zeytinlik mevkiinde taşlık, şenlik, çamaşırlık, sarnıç, çeşme, kuyu ve müştemilat gibi birimleriyle karmaşık yapı şeklinde tasarlayarak inşa ettiğimiz konutlardan sonra, Koruma Kurulu tarafından Zeytinlik Mahallesi’nin II. derece çevresel kentsel sit alanı ilan edilmesi, bizi gururlandırıyor.

Kolin Türk Müziği Topluluğu

Sosyal sorumluluk anlayışımız gereği, 2013 yılı etkinliklerimizde tema olarak Türk Sanat Müziğini ön plana çıkarmaya karar vermiştik. Bu kararımız doğrultusunda, kültürel miraslarımız arasında yer alan Türk Sanat Müziğini daha geniş kitlelere sevdirmek, geliştirmek ve yaşatmak için, 2012 yılı Ekim ayında yeni bir projeyi, “Kolin Türk Sanat Müziği Korosu”nu hayata geçirdik.

TRT Ankara Radyosu Şeflerinden Sayın Hasan Eylen’in yönetiminde amatör bir koro kurduk ve bu müziğimize gönül vermiş gençleri bünyemizde topladık. Koromuz kurulma aşamasındayken bazı üniversitelerle temasa geçtik; koroya katılabilecek yetenekli öğrencilere şirketimiz tarafından burs verileceğini belirttik. Projemiz üniversiteler tarafından da heyecanla karşılandı ve gerekli her türlü desteğin sağlanacağı belirtildi. Bu güzel işbirliğiyle üniversitelerin yönlendirmesi sonucu, Türk Müziği (TSM veya THM) eğitimi almakta olan veya bu konuya gönül vermiş öğrencilerden yeterli ses ve kulak yapısına sahip olanlar koroya dahil edildi.

Kolin İnşaat A.Ş. olarak, dostluk ve arkadaşlığın ön planda tutulduğu bu koronun, kaliteli seslerden oluşan, Türk Sanat Müziğini ileriki dönemlere taşıyabilecek, nitelikli bir topluluk olmasına özen gösteriyoruz. Bize büyük keyif yaşatan bu sosyal sorumluluk projemizle gençlere Türk Müziğini sevdirmeyi, gelecek nesillere taşıyacak kalıcı eserler bırakılmasına vesile olmayı ve Türk Sanat Müziğine yeni genç sesler kazandırmayı amaçlayarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.


"Kalamış" adlı eserin bağlantısı için buraya tıklayın.

"Gönül bu, neden söz dinlemiyor" adlı eserin bağlantısı için buraya tıklayın

Şuhut İlim ve Kültür Merkezi

Afyonkarahisar ili Şuhut ilçesinde 3.313 m2 arsa üzerine, öğrenciler için eğitim ve yurt kullanımı amaçlı olarak yapmış olduğumuz Şuhut İlim ve Kültür Merkezi bodrum kat, zemin kat, 3 normal kat ve çatı katı ile 6.838 m2 kapalı alanı kapsıyor.

Kız ve erkek bölümleri ayrı olan yurt binasından 120 erkek, 60 kız öğrenci faydalanıyor. Merkezde ayrıca Şuhut halkının yararlanacağı, erkek ve kadınlar için açık kütüphane ve internet salonları, görüşme ve sohbet odaları bulunuyor.

Erkek ve kız öğrencilerin aynı anda yemek yiyebilecekleri yemek salonları olan komplekste, öğrenciler için ayrı ayrı mescitler, sosyal faaliyet salonları, çamaşır ve ütü odaları yer alıyor.

Eğitim birimleri olarak erkekler için 4 adet 24’er kişilik dershane ve 16 birimlik internet salonu, kız öğrenciler için 3 adet 24’er kişilik dershane ve 16 birimlik internet salonu ile yönetici odaları bulunuyor. Öğrencilerin faydalanacağı bir de bahçesi olan kültür merkezinin yurt kısmında 5’er kişilik odalar ve ayrıca 5 masalı çalışma odaları yer alıyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Kolin İnşaat ve İÇDAŞ ortaklığı ile gerçekleştirilmekte olan bu projede, Çanakkale ili merkez Barbaros Mahallesi Şekerpınar mevkii 115 ada 21 parsel üzerindeki 32.765 m2’lik arsadaki kampüsün bünyesinde yer alacak 7 adet blok bulunuyor.

Kampüs alanı güneyde Bursa-İzmir devlet yoluna, diğer yönlerde ise imar yollarına cepheli ve tek parselde eğitim bloklarını barındıracak şekilde planlanıyor. Betonarme karkas yapılar, “afet bölgelerinde yapılacak binalar hakkında yönetmelik” kurallarına göre, güvenlik ve rahatlık ön planda tutularak inşa ediliyor.

Çanakkale’ye giriş hattındaki yerleşke, kente gelen ya da yoldan geçen ziyaretçilerin rahatlıkla görebileceği, ziyarette bulunabileceği konumda yer alıyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kampüsünde yer alacak İlahiyat Fakültesi, Türkiye’nin en büyüğü olarak öne çıkıyor.

Yapılacak 7 blokta idari ofisler, toplantı salonları, derslikler, kütüphane, spor salonu, dinlenme ve aktivite salonu, idare ve öğrenci yemek salonları, sığınak, dil laboratuarı, atrium, 1.500 koltuk kapasiteli konferans salonu, seminer odaları ile fuaye sergi alanı bulunuyor.

Toplamı 24.662 m2 olan inşaat alanları, projede şu şekilde yer alıyor:

A BLOK            : Dekanlık: 5.461 m2

B-C-D BLOK    : Eğitim ve Derslik: 6.820 m2

E BLOK            : Öğrenci Sosyal Tesis Binası: 2.395 m2

F BLOK            : Hazırlık Okulu ve Kütüphane: 6.057 m2

H BLOK            : Konferans Salonu: 3.929 m2

Metin Koloğlu Sağlık Meslek Lisesi

Sosyal sorumluluk anlayışımızla Elazığ’da yapımını üstlendiğimiz “Metin Koloğlu Sağlık Meslek Lisesi ve Kız Yurdu Eğitim Kompleksi”ni, öğrencilere modern eğitim olanakları sunmak amacıyla inşa ettik.

8.426 m2 alan üzerinde toplam 6 bloktan oluşan Metin Koloğlu Sağlık Meslek Lisesi’nin proje aşamasına, mimari çizim aşamasının tamamlanmasıyla 2009 yılı sonunda geçtik. 2 blokta 540 öğrencinin eğitim görebileceği okul binaları, diğer her bir blokta da 141 öğrencinin kalabileceği yurt binası, yönetim binası, mutfak ve yemekhanenin yer aldığı eğitim kompleksini kısa sürede tamamlayarak teslim ettik ve 2011-2012 eğitim öğretim yılında hizmete alınmasını sağladık.

Komplekste 30’ar kişilik 18 adet dersliğinin yanı sıra 3 adet özel derslik, 5 adet laboratuvar, 4 adet teknik oda, 1 adet çok amaçlı oda, açık-kapalı spor alanları, basketbol-voleybol sahaları, kız-erkek soyunma odaları, revir, doktor-hemşire odaları ve engelli öğrenci odaları da yer alıyor.

Elazığ Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi ve Nezihe Koloğlu Kız Yurdu

“Türkiye’de Eğitime Destek Kampanyası” kapsamında ülkemize armağan ettiğimiz “Elazığ Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi ve Nezihe Koloğlu Kız Yurdu Eğitim Kompleksi”, özel sektörün bugüne dek üstlendiği en kapsamlı eğitim destek projelerinden biri... 3 milyon Dolar yatırımla tamamladığımız bu kompleksi, eğitim-öğretime açılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettik.

Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi ve Nezihe Koloğlu Kız Yurdu Eğitim Kompleksi, 3 blokta 600 öğrencinin eğitim öğretim gördüğü okul, 2 blokta 125 kız öğrencinin kaldığı kız yurdu ve yemekhane olmak üzere, 70.000 m2 alan üzerinde toplam 5 bloktan oluşuyor.

Modern eğitim-öğretim olanakları sunmakta olan bu eğitim kompleksinde, 25’er kişilik 24 adet derslikle eğitim hizmetlerini sürdüren lisenin yanı sıra açık spor alanı, basketbol sahası, voleybol sahası, tenis kortu, koşu parkuru gibi spor alanları, fizik-kimya-biyoloji laboratuvarları, hobi odaları, müzik, resim ve bilgisayar atölyeleri, kütüphane ve çok amaçlı bir salon yer alıyor.

Gümüşhane İli Kürtün İlçesi Nezihe Koloğlu Öğrenci Yurdu

İştiraklerimizden Akköy Enerji A.Ş. yönetim kurulu, faaliyet göstermekte olduğu Akköy I ve Akköy II HES’lerinin bağlı bulunduğu ve coğrafi yapısından dolayı dağınık yerleşimin söz konusu olduğu Kürtün İlçesi’nde sosyal ve kültürel amaçlı birçok projeye de destek sağlıyor. Bunlardan biri de 204 kişilik “Nezihe Koloğlu Öğrenci Yurdu”...

2010 yılı sonlarında, valilik ile yönetim kurulunun görüşerek yurt yapılması konusunda aldıkları karar doğrultusunda, “yurt binasının çevre düzenlemesi, donanımı ile tesis edilip, her türlü harç, gider ve benzeri mali yükümlülüklerden ari olarak, ilgili mevzuatın öngördüğü maddi ve hukuki yeterlilikleri haiz bir şekilde T.C. Gümüşhane Valiliği’ne devredilmesi” konusunda mutabakata varıldı.

Bu amaca yönelik olarak 17.11.2011 tarihinde Gümüşhane Valiliği ile protokol imzalandı; 25.01.2012 tarihinde inşaata başlandı ve 25.09.2012 tarihinde tamamlandı. Yurt, 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılının 2. yarıyıl döneminde hizmete açıldı. Zemin ve 4 kat olarak projelendirilen bina, 492 m2 oturma alanında, toplam 2.380 m2 olarak inşa edildi. Binada 1 adet çok amaçlı salon, 2 adet çalışma ofisi, 1 yemek salonu, 2 etüt odası ve 51 adet 4’er kişilik oda yer aldı.

T.C. Giresun Üniversitesi Doğankent Veysi Akın Koloğlu Meslek Yüksek Okulu

Sosyal ve kültürel amaçlı projelerimize, Kolin İnşaat’ın iştiraklerinden Akköy Enerji A.Ş. de destek sağlıyor.

Şirketin yönetim kurulu tarafından, Giresun’un Doğankent ilçesinde, “T.C. Giresun Üniversitesi Doğankent Veysi Akın Koloğlu Meslek Yüksek Okulu”nun bina, çevre düzenlemesi, sosyal tesisleri, lojman ve donanımı ile tesis edip her türlü harç, gider ve benzeri mali yükümlülüklerden ari olarak, ilgili mevzuatın öngördüğü maddi ve hukuki yeterlilikleri haiz bir şekilde T.C. Giresun Üniversitesi’ne devredilmesi kararı alındı.

Bu karar doğrultusunda, 10.03.2010 tarihinde Giresun Üniversitesi Rektörlüğü, Doğankent Kaymakamlığı ve Doğankent Belediye Başkanlığı ile müşterek bir protokol imzalandı.

Oturma alanı 862 m2, toplam inşaat alanı ise 5.226 m2 olan ve bodrum ve 5 kat olarak projelendirilen binanın inşaatına 21.04.2011 tarihinde başlandı. Bodrum kat, 2 adet yemekhane ve kantin olarak planlandı. Diğer 5 kat sağ taraf derslik, sol taraf idari ofis olarak düzenlendi. 2 adet toplantı salonu, 5 adet seminer odası, 5 adet bilgisayar dersliği, 12 adet derslik ve 29 idari ofisin yer aldığı bina, 30.09.2012 tarihinde tamamlandı.

Samsun Alaçam Kolin İlköğretim Okulu

Kolin İnşaat olarak, Samsun’un Alaçam ilçesinde 8 yıllık kesintisiz eğitime destek amacıyla 18 derslikli bir ilköğretim okulunun yapımını üstlendik. 10 ay içerisinde tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettiğimiz okulumuz, 1999-2000 eğitim ve öğretim yılında açıldı. Samsun Alaçam Kolin İlköğretim Okulu bugün, 650 öğrenciye eğitim ve öğretim imkânı sağlıyor...